Vrásky k nášmu životu jednoducho patria. Niektorí ľudia ich majú už okolo 30-teho roku života a u iných vrásku nenájdete ani v sedemdesiatke.

Môže za to do veľkej miery dobrá genetická výbava. V dnešnej dobe vnímam silné tlaky na „dokonalé“ tváre. Ženy neváhajú vynaložiť obrovské finančné prostriedky na elimináciu vrások a „dokonalý“ vzhľad, neraz podstupujú invazívne zákroky a nechávajú sa meniť.

Je to nutné? Naozaj nedokážeme akceptovať, že starneme a naša tvár a telo sa mení?
Som za to, aby sme sa o seba starali a predchádzali tvorbe vrások. Ale nenechajme sa meniť k nepoznaniu na neprirodzené vyliftované voskové figuríny bez štipky charizmy a iskry.

Pozrime sa na to, aké sú príčiny starnutia a čo prispieva k tvorbe vrások.
Na tvorbu vrások má vplyv starnutie – vnútorné aj vonkajšie. Vrásky môžeme rozdeliť na dynamické a statické. Dynamické vznikajú pohybom mimických svalov a statické poklesom kože. Vrásky môžu vznikať aj pôsobením vonkajších vplyvov – ako je UV žiarenie alebo fajčenie. Dôležitá je aj genetika, nakoľko je dedičná kvalita vláknitých štruktúr v medzibunkovom priestore a tiež ich množstvo, taktiež aj charakter hydrolipidovej vrstvy, ktorá nás chráni pred vonkajšími vplyvmi. Nezanedbateľné je aj množstvo podkožného tuku. Vrásky okolo očí, nad hornou perou či nasolabiálna vráska trápia nejednu ženu. Nemusia byť prejavom starnutia, môžu byť dané aj geneticky alebo ochabovaním svalstva. Často sa vyskytujú aj vrásky na čele, za čo môže najmä nadmerná mimika. Dvíhame obočie, žmúrime pri silnom slnku, sústredíme sa a vraštíme obočie.

Ak chceme vrásky riešiť predovšetkým prirodzeným spôsobom, je potrebné urobiť niekoľko krokov:
– Kontrolovať vedome mimiku
– Nosiť slnečné okuliare pri silnom slnku
– Precvičovať svaly tváre
– Praktizovať relaxačnú masáž tváre
– Hydratovať a vyživovať pokožku
– Používať náplaste na vrásky

Nie je to zmena za 24 hodín, ale pri disciplíne a pravidelnosti je možné dosiahnuť veľmi pekné výsledky.

Nežeňme sa, milé dámy za dokonalým vzhľadom z obálok časopisov. Buďme samé sebou, každá z nás je predsa jedinečná!

Autor: Zuzana Ondrisová