Stojíte na križovatke a neviete sa rozhodnúť, ktorým smerom sa vydať? Každý z nás tento pocit už aspoň raz v živote zažil. Zatiaľ čo niektorí ľudia sa vedia rozhodovať rýchlo, ďalší premýšľajú, analyzujú a zvažujú aj roky. Príčinou našej nerozhodnosti je chýbajúce prepojenie medzi našim vedomím a podvedomím. Jednoducho povedané, naše vedomie a povedomie spolu nekomunikujú a každé z nich chce niečo iné. Čo s tým?

Zakonzervujte problém

Ak nedokážete urobiť rýchle rozhodnutie, v prvom rade prestaňte na seba tlačiť. To vám v rozhodnutí nielen nepomôže, no môže ho ovplyvniť nesprávnym smerom. Predstavte si ako problém vkladáte do konzervy, uzatvárate ju a odkladáte na policu. Tým sa samotný problém nestráca a nejde ani o vyhýbanie sa zodpovednosti, no dáva vám to nejaký čas na to, aby ste získali ďalšie informácie potrebné k rozhodnutiu a tiež precítili, čo naozaj chcete.

Určite si priority

Bez toho, aby ste vedeli, čo sú vaše priority sa rozhoduje len veľmi ťažko. Pokiaľ sa práve nachádzate v situácii, ktorú nedokážete vyriešiť, nájdite si čas len pre seba, zamyslite sa nad nasledovným. Kým ste? Aké sú vaše hodnoty? Čo sú vaše aktuálne potreby? Odpovede si spíšte, aby ste sa k nim mohli opätovne vrátiť, doplniť, či pozmeniť.

Myslite na seba

Stáva sa, že niekedy zamieňame naše potreby za potreby iných. Chceme druhým vyhovieť z rôznych príčin – aby boli šťastní, aby nás mali radi, aby sme sa vyhli konfliktu…A tak sa vzdáme našej cesty. Pokiaľ spravíme rozhodnutie, ktoré nevychádza z nášho srdca, skôr či neskôr na to doplatíme. Prejavy sú rôzne. Môžeme pociťovať tlak, bolí nás hlava, máme zlú náladu. Sme nepríjemní na okolie, či na osobu, kvôli ktorej sme rozhodnutie spravili. Cítime voči nej hnev a hneváme sa tiež na seba. Počiatočný úmysel neublížiť sa otáča proti nám a my ublížime niekedy oveľa viac. Strácame motiváciu a radosť zo života, dokonca sa môžu objaviť aj zdravotné problémy. Je preto naozaj dôležité pri rozhodovaní zohľadniť predovšetkým seba. Ak ideme do rozhodnutia s čistým úmyslom, môžeme len vyhrať.

Prijmite zodpovednosť

Je potrebné si uvedomiť, že zodpovednosť za náš život nesieme len my sami, nikto iný. Prestaňte sa jej vyhýbať a zametať problémy pod koberec. VY máte tú silu a moc spraviť zmeny vo vašom živote. Pokiaľ budete stále ukazovať prstom na druhých a vyhovárať sa, nikdy skutočne osobnostne nevyzriete, a tak budete neustále žiť v dilemách, pochybnostiach a strachu. Prijatie zodpovednosti so sebou nesie i riziko, no neoplatí sa ho podstúpiť, keď odmenou môže byť šťastnejší život pre nás i naše okolie?

Autor: Alena Kručayová, Publikované: 19.03.2018