Od útleho detstva som vnímala svet tak trošku inak – cez jeho prirodzenosť, intuíciu. Hľadala som súvislosti a už v mojej malej detskej duši vyvstávalo veľa otázok, hlavne ako to funguje medzi Nebom a Zemou. Hľadala som Podstatu. Hľadala som Esenciu Života.

Všetko v prírode má svoje miesto a účel. Nie náhodu sme my ako ľudia prepojení s Prírodou . Vnímame ju zrakom, hmatom, sluchom, chuťou a čuchom.  A všetko to,  čo nám bolo naším Stvoriteľom dané, všetko toto, má pre náš život veľký význam. Pomocou týchto zmyslov nám je daná možnosť vyliečiť sa. Vie nás liečiť pohľad na krásu, vie nás liečiť práca resp. tvorba rukami – arteterapia; hudba svojimi vibráciami – muzikoterapia, vieme sa vyliečiť pomocou  jedla a dovoľujem si tvrdiť, že zo všetkých zmyslov nás lieči najkomplexnejšie čuch.
Viete prečo?

Čuch je priamo spojený s našim mozgom, konkrétne hypotalamom a v ňom uloženom tzv. limbickom mozgu (limbický otlačok). Limbický mozog je vývojovo najstaršou časťou mozgu a sú v ňom zaznamenané všetky naše emócie, spomienky.  Je to akási disketa podobná počítačovej pamäti. Od funkcie mozgu závisí regulácia nervového a hormonálneho systému nášho tela. A od nich zas nielen naše telesné zdravie, ale aj emočné.  Keďže my nie sme len telo, oba systémy majú priamy súvis s našou dušou, duchom.  Zjednodušene povedané, čuch priamo ovplyvňuje naše fyzické telo a emočné zdravie.

Keď som pracovala ako pôrodná asistentka, videla som ako novorodeniatka krútili noštekom a tak hľadali podľa čuchu svoju mamu. Rovnako ako mláďatká v prírode, ktoré ešte nevnímajú očami, ale riadia sa čuchom potrebnom k zorientovaní sa v prostredí. Pamätám si vône odjakživa. Určite si aj vy spomeniete, len skúste. Čo vám pripomína vôňa kávy, ruže, či mamy? Sú spomienky spojené s touto vôňou príjemné či nepríjemné ? Máte pri nej úzkosť, strach, bolesť? Ak áno, ozval sa vám práve váš limbický mozog – centrum spomienok a emócií. S týmito informáciami pracuje aromaterapia. Skrz tieto vnemy si vieme spomenúť a nájsť to, čo nám spôsobuje poškodennie telesné či emočné.
Nie všetko, čo vonia, lieči (syntetická kozmetika, drogéria, potraviny ). Aromaterapia používa za účelom holistického prístupu k zdraviu človeka esenciálne oleje CPTG / najvyššej terapeutickej kvality. O ich účinkoch sú popísané tisíce výskumov, aromaterapia je totiž známa historicky už tisíce rokov.

O tom vám však napíšem v ďalšom článku. Budem rada, ak vám ju budem môcť priblížiť a pomocou esencií skvalitniť krásnou voňavou cestou Vaše životy.  Každý jeden životný príbeh pri moje práci s esenciami vrámci aromateraie obohacuje aj mňa. Preto som za tento Dar Prírody nesmierne vďačná. Som vďačná, že SMIEM.

Autor: Jana Palkovičová, Publikované: 12.03.2018