Niekoľkoročný výskum a práca so ženami, rozhovory s nimi ma utvrdili v tom, že prevažná väčšina žien dnes trpí ľahšími či ťažšími formami gynekologických ochorení. Či už v podobe bolestivej a vyčerpávajúcej menštruácie, silného PMS (predmenštruačného syndrómu),opakovaných vaginálnych zápalov, cýst, erózie vaginálnych stien a krčka maternice a i.

Stále častejšie sa skloňuje inkontinencia, ktorej príznaky začínajú pociťovať už aj ženy po tridsiatke, aktívne športovkyne, ženy po pôrode (teda nie len seniorky). Za poslednú dobu tiež môžeme pozorovať rapídny nárast počtu cisárskych rezov na úkor prirodzených pôrodov. Keď som sa rozprávala s viacerými kamarátkami a známymi (opäť ženy okolo tridsiatky) na ich pôrod, povedali, že sa nedokázali otvoriť a bez cisárskeho rezu by ony ani ich bábätká neprežili. V tomto stave je niečo neprirodzené. Hovorí to o nízkej rozvinutosti intímnej zóny a nedostatočnej starostlivosti o ňu.

Pritom rovnica intímneho zdravia a riešenia jednotlivých gynekologických problémov je jednoduchá. Kostrou intímneho zdravia je pravidelná aktivita v intímnej sfére, ktorá udržuje svalstvo v tonuse a zároveň intímnu zónu prekrvuje a dodáva jej potrebný kyslík a iné živiny. V tejto súvislosti pracujem s konceptom tzv. intímnej gymnastiky. Výsledkom môjho niekoľkoročného štúdia, výskumu a praxe bolo vytvorenie ustáleného systému intímnej gymnastiky podľa metodiky INTIMFIT, ktorý vyučujem.   
Intímna gymnastika predstavuje aktívne, systematické a pravidelné precvičovanie intímnej zóny prostredníctvom špecializovaných cvikov, ktorých cieľom je zabezpečenie intímneho zdravia, liečba a profylaktika gynekologických problémov a rozvoj ženského libida a sexuality. V našej kultúre sa, žiaľ, v dôsledku osobitého kultúrnohistorického vývoja, nezachovali tradičné (ľudové) techniky, praktiky a vedomosti zamerané na rozvoj a formovanie intímnej zóny. V súvislosti s tým nám chýba tradičné know-how ako sa udržať vitálnymi, odďaľovať starnutie organizmu, pripraviť sa na pôrod a urýchliť zotavenie sa po ňom, ako aj prirodzený a vyvážený vzťah k vlastnej sexualite. V súvislosti s tým sa už niekoľko rokov venujem výskumu, testovaniu a syntéze cvikov, techník a receptov intímneho zdravia z rôznych kultúrnych prostredí (tantrická, taoistická, indiánska a staroslovanská tradícia). Výsledky výskumu som pretavila do spomínanej metodiky INTIMFIT. 

Intímna gymnastika prináša požadovanú zmenu. Má veľkú transformačnú silu po fyzickej, psychoemocionálnej, energetickej a sociálnej stránke (z hľadiska kvality partnerského vzťahu). Je to technológia, ktorá skvalitní život každej žene, ktorá sa rozhodne si ju osvojiť a aktívne na sebe  pracovať. Intímna gymnastika má svoje teoretické základy, poznatky a princípy, z ktorých vychádza. Najdôležitejšou časťou je však prax a aktívne cvičenie. 
Čo si myslíte, čo sa stane s ľubovoľnou časťou tela, ktorú človek nebude využívať či fyzicky zaťažovať? Atrofuje – t.j. sila, pružnosť a funkčnosť danej časti tela sa postupne vytratí. Keby sa zdravý človek rozhodol celé týždne presedieť a nechodiť, jeho nohy oslabnú a postupne ho neunesú. Čím je naša intímna zóna iná od ostatných častí tela? Predsa sa v nej kumulujú mnohé životu dôležité a život vytvárajúce funkcie. Nie je aj ona dôležitou časťou nášho tela? Aj tu platí, že jej zanedbávanie vedie k ochabnutiu a zhoršenej funkčnosti. Ako môže ochabnutá, traumatizovaná, zapálená a menštruáciou ubolená intímna zóna plnohodnotne vykonávať svoju funkciu? Kľúčom k intímnemu zdraviu je aktívny pohyb, ktorý v tomto prípade predstavuje formovanie pevného a pružného svalstva a pravidelné prekrvovanie pohlavného systému.  

Intímna gymnastika podľa metodiky INTIMFIT má schopnosť priniesť významné zdravotné výhody každej žene bez ohľadu veku. Osobitne ju odporúčam ženám, ktoré trpia gynekologickými problémami ako sú vaginálne zápaly, bolestivá menštruácia, neplodnosť, zhoršenie intímneho zdravotného stavu po pôrode, inkontinencia, cysty, erózia krčka maternice a vaginálnych stien, blokmi a strachmi z vlastnej intimity a sexuality, z intimity v partnerského vzťahu a i.
Jednou z hlavných príčin gynekologických ochorení je ochabnutie intímneho svalstva (v prvom rade svalstva panvového dna). Jeho ochabnutie znamená nízky svalový tonus a zníženú pružnosť a silu svalstva, neschopnosť ho vedome ovládať, jeho eróziu a dysfunkciu (napr. spomínaná inkontinencia), nižšiu prekrvenosť v intímnej oblasti. Málo krvi znamená menej živín a kyslíka, a teda menej výživy pre svaly, nižšiu odolnosť voči nežiaducej mikroflóre. Po pôrode a bez špeciálneho cvičenia je svalstvo tiež ochabnuté, tkanivá sú často traumatizované a vaginálny kanál zostáva rozšírený, čo sa automaticky odráža na kvalite intímneho života s manželom či partnerom a môže viesť k nekompatibilite a frustrácii. Na lekciách intímnej gymnastiky si každá žena nájde pre seba to, čo hľadá a potrebuje, čo bude pre ňu obohatením a skvalitnením jej života.

Prácu na intímnom zdraví vnímam ako dôležitú investíciu do vlastného zdravia a súčasť celkovej práce na sebe. Vnímam ju komplexne a v najširších súvislostiach. Intímne zdravie je predpokladom a zrkadlom celkového zdravia organizmu. Pohlavným impulzom sa celý život začína, je na jeho počiatku. Zdravie intímnej zóny je neodmysliteľne späté so sexualitou. Sexuálne zdravie sa prejavuje aktivitou a libidom a tieto sú opätovne známkou sexuálneho zdravia.

Autor: Kristína Jakubovská, Publikované: 26.02.2018