Nestíhate dokončovať pracovné úlohy? Neustále vám od práce niečo odvádza pozornosť? Uvádzame pre vás pár tipov, ako sa s týmito problémami vysporiadať.

Poznajte váš denný rytmus

Viete kedy ste počas dňa najviac produktívni? Kedy mávate naopak „útlm“? Poznanie vášho denného rytmu vám môže veľmi pomôcť. Ak je napr. čas vášho najvyššieho výkonu medzi 8 – 10 hod. ráno, pokúste sa na tieto dve hodiny maximálne sústrediť na prácu a vyriešte najťažšie úlohy dňa. Poproste kolegov, aby s prípadnými otázkami (pokiaľ nie sú urgentné) počkali. Vybavujte len neodkladné telefonáty.

Prideľte činnostiam prioritu

Počas dňa vykonávate činnosti rôzneho druhu. Pokiaľ miešate činnosti dohromady, či preskakujete z jednej na druhú, nedávate ani do jednej z nich vašich 100% a vyrábate si stres. Je vhodné úlohy oddeliť a prideľiť im dôležitosť. Podľa toho si efektívnejšie zostavíte plán dňa a viete sa sústrediť na danú oblasť, ktorej sa práve venujete. Dopredu vytvorený plán prispieva k zvýšenej efektivite riešenia problémov a tiež k zisteniu časovej náročnosti, ktorú si daná úloha vyžaduje.

Určte si konkrétny čas počas dňa na riešenie súkromných záležitostí a zakomponujte ho do vášho denného programu. Je to individuálne – pre niektorých je lepšie skoré ráno, pre iných zas neskorý večer. Niektorí využívajú časpred alebo po obednej prestávke, kedy ich produktivita klesá. Samotná obedná prestávka by ale mala byť venovaná jedlu a oddychu. Zvyk riešiť súkromné záležitosti v presne vyhradenom čase prispieva k väčšej koncentrácii na pracovné povinnosti.

Dokončujte úlohy

Táto zásada je kľúčová. V dnešnom svete sme vystavovaní oveľa väčšiemu množstvu úloh ako naši rodičia, či starí rodičia. Čelíme tak denno-denne obrovskému tlaku. Pokiaľ nemáme vytvorený systém na zvládanie vecí, môžeme pociťovať napätie, pocity nestíhania a výčitky, že sme vlastne nič nerobili. Bez poriadku v nás narastajú negatívne emócie, až jedného dňa vybuchnú. Naopak, úspešné dokončovanie úloh s najvyššou prioritou nás motivuje k ďalšej práci. Ak máte pred sebou ťažkú úlohu, do ktorej sa vám vôbec nechce, pustite sa do nej hneď napriek prvotnému pocitu odporu alebo si na jej riešenie určte najbližší konkrétny termín. Prestaňte hľadať výhovorky. Uvedomte si, že tie vám s riešením úlohy nijak nepomôžu a i tak príde chvíľa, kedy ju už nebudete môcť odkladať. Pokiaľ nebudete vyčkávať a pôjdete rovno do akcie, o to viac si budete následne vážiť výsledku i samých seba. Pocit zadosťučinenia zo zdolania ťažkej úlohy je najlepším hnacím motorom a zároveň posilňovačom nášho sebavedomia.

Vypnite si upozornenia

Napriek tomu, že pokušenie byť neustále v spojení je veľké, rozptýlenie tohto druhu vám berie nielen z vášho sústredenia, ale aj z výkonu. Pokiaľ počas pracovnej doby neustále odskakujete k sledovaniu noviniek na sociálnych sieťach, vašu myseľ sýtite tisíckami informácií a to vás vyčerpáva. Mozog musí „prepínať“ medzi úlohami a znovunavracanie sa k rozrobenému pracovnému zadaniu si od neho vyžaduje nejaký čas, aby sa na naň zas skoncentroval. Činnosť, ktorú potrebujete v práci vykonať vám tak trvá oveľa dlhšie.

Urobte si poriadok vo veciach

Každá vec má svoje miesto, aj keby to mal byť odpadkový kôš. Úlohy si nepíšte a nelepte na monitor, o to viac bude vaša pozornosť odvádzaná a vy stresovaní množstvom povinností, ktoré na vás čakajú. Upratanie pracovného priestoru a zbavenie sa nepotrených vecí vás zbaví mentálnej záťaže a pomôže k sústredeniu.Autor:

Alena Kručayová, Publikované: 18.02.2018